Havuz Bakımında En Çok Yapılan 5 Bakım Hatası Yorum Yaz

Havuz Bakımında En Çok Yapılan 5 Bakım Hatası

Yüzme havuzu sahibi iseniz zaman zaman havuz bakımında büyük ya da küçük hatalar yapabileceğinizin farkında olmalısınız. Yapılan bu hataları öğrenme fırsatı olarak düşünmelisiniz. En çok yapılan hataları bilirseniz havuzunuzu daha güvenli, daha temiz ve verimli bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

1.Havuz Suyunu Doğrudan Şoklama

Havuz şoklama temelde yoğun klor uygulamasıdır. Bu sayede havuzda oluşan yosun tabakası parçalanır. Havuz temizlenmiş olur ve dezenfeksiyon sağlanır. Klor kullanımı dikkatli ve gerekli koruyucu kıyafetler ile yapılmalıdır. Çünkü klor kıyafetlerle temas halinde renk değiştirme ve ağartma gibi problemlere yol açabilir. Bunun dışında liner bir havuzunuz varsa yüksek miktardaki klor havuzunuzun tabanına çökerek liner malzemeyi ağartabilir.  Ağaran malzeme zamanla mukavemetini kaybedebilir ve sızıntılara neden olabilir.

Çözüm

İşleme başlamadan önce gerekli önlemleri alın. Havuzunuzu şoklamadan önce kimyasalı bir kova su içinde önceden çözdürün. Bu, şoklama klorunun suda daha eşit dağılmasını sağlayarak kaplama malzemenizin zarar görmesini önleyecektir.

Her zaman su içerisine kimyasalları ekleyin, kimyasalın üzerine su eklediğiniz durumda tepkimeye girerek üzerinize sıçrayabilir. Bu tepkimeyi önlemek için bu kuralı her zaman uyguladığınızdan emin olun.

2. Havuzu Fırçalamamak

Yüzme keyfinizi engellemesin diye havuz tabanındaki birikintileri temizlemek için havuzunuzu düzenli olarak süpürmenin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak tıpkı dişleriniz gibi havuzunuzun da en iyi şekilde görünmesi için iyi bir fırçalamaya ihtiyacı vardır. Havuzunuzu ister manuel ister otomatik olarak süpürün iyi bir fırçalama da yapmayı ihmal etmeyin.

Çözüm

Kendinize bir havuz fırçası alın ve havuzunuzun ulaşılması zor bölgelerini fırçalamaya başlayın, örneğin:

 • Merdivenlerin arkası
 • Su hattı
 • Basamaklar ve merdivenler
 • Köşeler
 • Savak kanalları

Temiz bir havuz için rutin olarak haftada bir veya gerekirse daha sık fırçalama yapabilirsiniz.

3. pH ve Alkalinite Seviyelerinizi Yok Saymak

Hadi lise fen derslerinize geri dönelim ve muhtemelen havuzunuz da dahil olmak üzere sağlıklı, mutlu ekosistemler için dengeli pH’ın önemini öğrenelim. Düşük pH asitliği, yüksek pH ise alkaliliği gösterir. İkisinin de fazlası kötüdür. Havuz ekipmanlarınıza zarar verebilir.

Çözüm

Asitlik ve alkaliliği dengelemek pH’ınızı sabit tutar. Hemen hemen her şey suyun kimyasını anında bozabileceğinden, havuz suyunuzu düzenli olarak test ettiğinizden emin olun.

Ardından düşükse pH yükseltici, yüksekse de ph düşürücü kullanarak suyunuzun ph değerini ideal seviyeye getirebilirsiniz.

4.Havuz Filtre Sisteminizi Günde Sekiz Saatten Daha Az Çalıştırmak

Havuzun filtrasyon sistemi yeterli çalışmıyorsa tam anlamıyla temiz görmeniz maalesef mümkün olmayacaktır. Havuz suyunun tamamı filtreden geçip temizlenmelidir. Bu yapılmazsa diğer uygulamalarında (kimyasal, temizlik ve fırçalama vb) bir faydası olmayacaktır.

Çözüm

Özellikle yaz aylarında filtrasyon sistemi 18 saatlere varan sürelerde çalıştırılmalıdır. Havaların soğumasıyla birlikte çalışma saatleri de azaltılabilir.

5. Havuz Suyunuzu Test Etmeyi İhmal Etmek

Bir havuza sahip olmak, her gün, hafta, ay ve yılda tamamlamanız gereken bir dizi iş ile birlikte gelir. Günlük su testiniz en önemlilerinden biridir, çünkü havuzunuzun su kimyasındaki küçük sorunlar büyük felaketlere dönüşmeden önce size ipucu verebilir.

Çözüm

Havuz suyunuzu günde bir kez test şeritleri veya sıvı test kiti ile test edin. Ardından, ayda en az bir kez ayrıntılı bir analiz almak için havuz suyunuzun bir örneğini yerel havuz tedarik mağazanıza götürün.

Test etmeniz gereken birincil seviyeler şunlardır:

 • pH ve alkalilik
 • klor
 • Kalsiyum sertliği
 • Siyanürik asit (klor stabilizatörü)
 • Tuz ve toplam çözünmüş katı madde (TDS) seviyeleri
 • Bakır ve demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALIŞVERİŞ SEPETİNİZ

close
WhatsApp İletişim
Yardım ister misiniz?
Hesaplı Havuz
Merhaba,

Havuz Bakımında En Çok Yapılan 5 Bakım Hatası - Hesaplı Havuz ile bilgi almak ister misiniz?

Bağlantı: https://www.hesaplihavuz.com/havuz-bakiminda-en-cok-yapilan-5-bakim-hatasi