Klor Hakkında Ne Biliyoruz? Yorum Yaz

Klorun en yaygın olarak bilinen kullanımı yüzme havuzlarını dezenfekte etmek olsa da, klorla arıtılan tek su türü havuz suyu değildir.

Klor. Dünyadaki yüzme havuzlarının resmi parfümüdür. Klor, kendine özgü kokusunun ötesinde, çocukluğunuzdaki havuz günlerinden beri hala kulaklarımızda çınlayan ebeveynlerimizden gelen o sıcak, göz kızaran hatırlatmaları da çağrıştırır “Su altında gözlerinizi kapatın!”. Bununla birlikte, klorun en yaygın olarak bilinen kullanımı yüzme havuzlarını dezenfekte etmek olsa da, klorla arıtılan tek su türü havuz suyu değildir. Aslında, medeniyetin ulaştığı neredeyse tüm musluk sularının bir parçası olduğu için klor hayatınızın her anında sizinledir. Kamu için su sağlayan arıtma sistemlerinin neredeyse %98’i bir tür klor dezenfeksiyonu kullanır.

Bu da şu soruları akla getiriyor: Klor nedir, sizin ve ailenizin sağlığını ve esenliğini nasıl etkiler ve musluk suyunuzda ne kadar bulunur?
Klor hakkında bilgilerinizi yenileyip geliştirelim ve su kalitenizin IQ’sunu yükseltmeye başlayalım.
Her şey sırayla;

Klor Tam Olarak Nedir?

Klor, güçlü bir oksitleyici ajan olan kimyasal bir elementtir. Doğal haliyle, oldukça zehirli ve kararsız bir gazdır. Klor ayrıca denizlerimizde, okyanuslarımızda oldukça yoğundur ve birçok pratik uygulamaya sahip hayati bir elementtir. En yaygın olanı sofra tuzu olarak da bilinen sodyum klorürdür. İşleri biraz daha karıştırırsak, klorun PVC boru, plastik, ilaç, koltuk minderi ve tampon imalatının önemli bir parçası olduğunu görürüz.

İçme Suyuna Neden Klor Eklenir?

İçme suyunuzla ilgili olduğu için arıtma tesisindeki suya klor (Cl2) veya hipoklorit (klor ve oksijenden oluşan bir iyon) eklenir. Su arıtma tesisleri, gaz halindeki doğal klor halini sıvıya dönüştürmek için basınçlandırır. Kimyasal özellikleri bir su kaynağındaki bakterileri, mikropları ve patojenleri yok etmeye yardımcı olduğu için içme suyuna klor eklenir. Aslında, kamu su kaynaklarını dezenfekte etmek, salmonella, tifo, kolera ve dizanteri gibi bakteri ve virüslerden kaynaklı hastalık riskini büyük ölçüde azaltır. Yani klor işini yaparsa, suyunuz hastalıklara neden olan mikroorganizmalardan arınmış olur. Bu klor için büyük bir görevdir. Bununla birlikte, klor eklendiğinde bile, evinize ulaştığında suyunuzda bakteri bulunabilir (kaynak: Science X, Date). Yaygın nedenler arasında klorun çok hızlı parçalanması veya arıtma tesisinden evinize yolculuk sırasında klor yetersizliğinden dolayı bir noktada suya sızan mikroorganizmalardır.

Fazla Klorun Zararlı Estetik Etkileri Nelerdir?

Tat ve kokunun ötesinde, klorun uçucu kimyasal yapısı, reaksiyona girebileceği ve potansiyel olarak zararlı yan ürünler oluşturabileceği anlamına gelir. Bunlardan en dikkat çekici ve dikkat çekici olanı, cildiniz ve saçınız üzerindeki etkilerdir:

Amerikan Astım, Alerji ve İmmünoloji Koleji’ne (ACAAI) göre, klorlu suda yüzmek, banyo yapmak ve duş almak tahriş edici dermatite neden olarak kaşıntılı, kırmızı lekeler, daha kuru cilt veya kurdeşenlere neden olabilir.

Folikülleriniz için de eğlenceli değildir. Çünkü vücudunuz doğal olarak cildinizi ve saçınızı ince bir koruyucu tabaka ile kaplayan “sebum” adı verilen bir yağ üretir. Klorlu su, bu koruyucu tabakanın bir kısmını çıkararak saçınızı potansiyel hasara maruz bırakabilir. Columbia Üniversitesi’nden sağlık uzmanlarına göre, doğal yağlar olmadan saçlarınız kırılgan hale gelebilir ve doğal parlaklığının azalmasına neden olabilir.

Suyumda Ne Kadar Klor Var?

İçtiğiniz ve kullandığınız su da ne kadar klor var sorusu güzel bir soru ve yanıtlaması zor bir sorudur. Çünkü suyunuzdaki tam klor miktarını belirlemek zordur. Çünkü bu miktar bölgeden bölgeye değişebilir. Bununla birlikte, bazı temel yönergeler vardır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, insan tüketimi için güvenli kabul edilen maksimum klor konsantrasyonu litre başına 4 miligram veya milyonda 4 kısımdır (ppm). Dünya Sağlık Örgütü (WHO), klorla muamele edilen suyun çoğunun kimyasalı 0,2 ile 1 ppm arasında bir konsantrasyonda içerdiğini tahmin ediyor.

Suyunuzu Klor İçin Nasıl Test Edersiniz?

Mütevazı bir nüfusa ve birincil su kaynağınız olarak kaynak suyuna sahip kırsal bir bölgede yaşıyorsanız, yerel su kaynağınızın klorlama seviyesi ayda yalnızca bir kez test edilebilir. Gerekli midir? Şöyle özetleyebiliriz. Üzgün olmaktan ziyade güvende olmak daha iyidir. Suyunuzdaki klor seviyesini belirlemek istiyorsanız, bölgenizdeki içme suyundaki klor konsantrasyonunu görmek için çevrenizdeki havuz bakım firmalarından yardım isteyebilir veya yerel belediye görevlilerinden bir su kalitesi raporu almaya çalışabilirsiniz.

Klor Test Paketi:

Su musluğunuza ulaştığında, klor tüketmenize gerek olmadığını unutmayın. Daha da iyisi, genel klor içeriğini azaltmanıza ve suyunuzu canlandırmanıza izin verecek birkaç yöntem vardır.

Suyunuzu Kaynatmak

Kaynar su, musluk suyunuzdaki klor miktarını azaltır ancak tamamen çıkarmaz. Ve kaynatma, duş suyunuzdaki klor miktarını hiç azaltmaz. Sonra, zaman emme faktörü vardır. Araştırmalara göre 20 dakika kaynar su, kloramin ve amonyağı musluk suyundan etkili bir şekilde uzaklaştıracaktır. Bu rakamların belirlendiği testler klorun giderilmesi konusunda daha az kesinde olsa 20 dakika 20 dakikadır.

Fakat bu yeterince pratik değildir. O zaman filtreleri konuşalım.

Karbon Filtreler

Karbon filtre teknolojisi, suyun daha taze ve daha lezzetli olduğunu keşfettikleri için suyu kömürde depolayan eski Mısırlıların zamanından bu yana çok yol kat etti. Bu filtre alternatifi, su arıtma ve filtrasyon ürünlerinde de oldukça yaygındır. Mantıklıdır. Karbon filtreler, suyunuzdaki klor içeriğini ve klor ve dezenfeksiyon yan ürünleri (DBP’ler) ile ilişkili genel tat ve kokuyu azaltabilir.
Bugün piyasadaki ürünlerde en yaygın karbon filtre türü aktif karbon filtredir. Bu filtre türü, suyunuzun birçok kirleticisini ve istenmeyen bileşenlerini azaltmak için granül aktif karbon ortamı kullanır.
Daha az yaygın olanı, katalitik aktif karbon filtrasyonu adı verilen daha gelişmiş bir karbon filtrasyon şeklidir. Katalitik aktif karbon filtreleri, karbonun yapısı farklı aktivasyon ve üretim süreçleri ile değiştiği için trihalometanları (veya THM’leri) ve kloraminleri azaltabilir.
Musluğa takılan popüler filtreleme sistemleri, musluk suyunu arıtmak için aktif karbon filtre kullanır. Ancak boyutları ve suyun akma hızı nedeniyle bu modellerde klor azaltımı istediğiniz kadar yüksek olmayabilir.

Hangi Klorlu Su Filtreleri Kloru En İyi Filtreler?

Su Çözümlerinde, musluk ve duş suyunuzdaki klor ve ilgili kimyasalları azaltmak için aktif karbon filtreleri diğer filtreleme teknolojileriyle birleştiren birçok farklı seçenek sunulur. Bu seçenekler şunları içerir:
Duş Filtreleri; Duş filtresi takarak cilt ve saç hasarını azaltın ve kimyasalların solunması olasılığını azaltabilirsiniz. Üç farklı filtreleme aşaması, duş suyunuzdaki kloru ve ilgili kimyasalları azaltmak için bakır ve çinko oksidasyon ortamı, GAC karbon ortamı ve uzak kızılötesi topları kullanır. Klorla sürekli temas halinde olmayan cilt ve saçlar genellikle yumuşak ve canlıdır.
İçme Suyu Sistemleri; Musluğunuzun su kalitesine sahip çıkıp ailenizin korunduğunun gönül rahatlığını yaşayabilirsiniz. Bu filtreler genellikle kartuşludur. Ve değiştirme zamanı geldiğinde hatırlatıcı sunan isteğe bağlı bir monitör ile geliştirilmişlerdir.

Tezgah Üstü İçme Filtre Sistemi; Kısıtlı bir bütçeye sahip aileler için Tezgah Üstü İçme Filtresi Sistemi akıllı ve ekonomiktir. Bu su filtreleme sistemi, klor dahil 60’tan fazla kirleticiyi azaltır. Bu sistemlerin kaliteli olanları kloru %98 oranında filtreleyerek tüm aileniz için berrak, ferahlatıcı su sağlayabilirler.
Ön Filtreli Tüm Ev Karbon Su Filtresi; Bu filtreler suyu evinize girerken arıtmak için ailenize kapsamlı su filtreleme teknolojisi sağlar. Bu sistemler kloru %97 oranında azaltırken diğer kimyasallar ve kirleticiler için suyu da arıtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALIŞVERİŞ SEPETİNİZ

close
WhatsApp İletişim
Yardım ister misiniz?
Hesaplı Havuz
Merhaba,

Klor Hakkında Ne Biliyoruz? - Hesaplı Havuz ile bilgi almak ister misiniz?

Bağlantı: https://www.hesaplihavuz.com/klor-hakkinda-ne-biliyoruz